Resultat

Här nedan presenteras resultaten ifrån våra tävlingar.

Lydnadstävling 2018-04-14 Startklass & Lydnadsklass 1

Den 14 april anordnade vi en jättefin lydnadstävling med klasserna startklass, lydnadsklass 1 & lydnadsklass 2. Det blev en fin dag i strålande solsken och med fantastiska funktionärer. 

 

Resultat i startklass: 

Startklass

1. Britt-Inger Axelsson & Frenja When Alll Is Impossible, Östergötands KK, 182,5p
2. Margareta Hasfjord & Best Of Brawehearts Star, Motala BK, 176p 
3. Lotta Asplund, Sallie, Katrineholms BK, 172p 

Lydnadsklass 1:
Klass1

1. Anneli Lundström, Renarder´s California Starlet, Örebro Hundsällskap BK, 239p
2. Madeleine Mellander, Cajiro´s Girl Power Of Cq, Örebro BK, 237,5p
3. Chatrine Strandli, Hjälm´s Baara, Örebro Hundsällskap BK, 218.5p

 

Länk till resultatet på SBK Tävling 

Resultatlista KM 2018 för Örebro Hundsällskap BK

Lydnadsklasser:

Startklass

1:a Anette Bååth och Pippin

2:a Ida Dahlberg-Andersson och Bamze

Klass 1

1:a Chatrine Strandli och Evita

2:a Anette Stjernqvist och Axel

 

Bruksklasser:

Appellspår

1:a Ida Dahlberg-Andersson och Bamze

2:a Åsa Tiderman och Bonnie

3:a Anette Stjernqvist och Axel

Lägre spår

1:a Chatrine Strandli och Evita

Appellsök

1:a Björn Rosendahl och Lucky-Luke

2:a Gunilla Boerström och Chanti

Lägre sök

1:a Björn Rosendahl och Lucky-Luke

Högre sök

1:a Björn Rosendahl och Lucky-Luke

 

Rallylydnadklasser

Nybörjarklass

1:a Marie-Louise Muhr och Amos

2:a Barbro Pettersson och Nickie

3:a Roksanna och Maya

4:a Barbro Pettersson och Ronja

Fortsättningsklass

1:a Anette Bååth och Pippin

Avanceradklass

1:a Anette Bååth och Pippin

2:a Anette Bååth och Freja

Mästarklass

1:a Chatrine Strandli och Evita

2:a Anneli Lundström och Allis

3:a Anette Bååth och Caspian

4:a Ida Dahlberg-Andersson och Bamze

 

HTM

1:a Chatrine Strandli och Evita

 

Freestyle

1:a Chatrine Strandli och Evita

2:a Amanda Rickardsson och Fabbe

Amanda Rickardsson och Fabbe placerade sig också som 3:a på finalen av Agria Cup på Stora Stockholm.

 

Nose Work

1:a Amanda Rickardsson och Fabbe

Camilla Hedström och Cosmo

2:a Barbro Pettersson och Nickie

Camilla Hedström och Nacton

Anna Hällström och

Cecilia Spångbereg-Stålblad och Nellie

Här finns inkommna resultat för KM 2018 Lista.

Regler KM 2018

Regler Word 

Har du varit ute och tävlat?

 Maila dina resultat till  muhr.jungenas@comhem.se  så skrivs de in och du och din hund deltar automatiskt i kampen om att bli 2018 års Klubbmästare    !!

Alla resultat sammanförs sedan vid årets slut.

Att skriva med i mailet: datum, ditt namn, hundens namn, tävlingsgren, vilken klass och resultat/poäng.

Resultaten skrivs in hund efter hund i förhållande till när de kommer in  och "ordningen" på listan har inget med "ställning/ledning" att göra  !