Resultat

Här nedan presenteras resultaten ifrån våra tävlingar.

Lydnadstävling 2018-04-14 Startklass & Lydnadsklass 1

Den 14 april anordnade vi en jättefin lydnadstävling med klasserna startklass, lydnadsklass 1 & lydnadsklass 2. Det blev en fin dag i strålande solsken och med fantastiska funktionärer. 

 

Resultat i startklass: 

Startklass

1. Britt-Inger Axelsson & Frenja When Alll Is Impossible, Östergötands KK, 182,5p
2. Margareta Hasfjord & Best Of Brawehearts Star, Motala BK, 176p 
3. Lotta Asplund, Sallie, Katrineholms BK, 172p 

Lydnadsklass 1:
Klass1

1. Anneli Lundström, Renarder´s California Starlet, Örebro Hundsällskap BK, 239p
2. Madeleine Mellander, Cajiro´s Girl Power Of Cq, Örebro BK, 237,5p
3. Chatrine Strandli, Hjälm´s Baara, Örebro Hundsällskap BK, 218.5p

 

Länk till resultatet på SBK Tävling 

Resultatlista för KM 2020

2021-05-25

Resultatlista KM 2020 för Örebro Hundsällskap BK

Lydnadsklasser.

Startklass;

1:a Christine Gårdman och Tia

2:a Annika Gustafsson och Wilde

3:a Maarit Huotari och Whilde

 

Bruksklasser.

Appell spår

1:a Christine Gårdman och Tia

Lägre spår

1:a Åsa Tiderman och Bonnie

Elit sök

1:a Björn Rosendahl och Lucky-Luke (Cert)

Rallylydnadklasser

Nybörjarklass

1:a Anette Bååth och Kiara

1:a Jennifer Letho och Jax

3:a Gunilla Borgström och Ginny

Fortsättningsklass

1:a Anette Bååth och Frost

2:a Cecilia Spångberg-Stålblad och Nellie

3:a Anette Bååth och Kiara

Avanceradklass

1:a Maarit Huotari och Whilde

2:a Elin Dahlin och Uno

3:a Camilla Hedström och Cosmo

Mästarklass

1:a Anneli Lundström och Allis

2:a Anette Bååth och Caspian

Nose Work

1:a Cecilia Spångberg-Stålblad och Nellie

2:a Maarit Huotari och Whilde

Champion under året:

Ewa Haag och Elsa Viltspår

 

Priser kommer beställas. Ytterligare information kommer när de har kommit. Var de kan hämtas.

KM 2020

Efter önskemål från medlemmarna, har styrelsen beslutat att KM för 2020 genomförs som vanligt.

Glöm inte att maila in tävlingsresultat för att vara med och tävla.

Det delas även ut utmärkelser för championat (utom utställning) och "första tävlingen"

Läs reglerna genom att klicka på länken nedan 

 KM regler 2020

KM 2020

Det blir inget vanligt KM i år eftersom året varit minst sagt konstigt.

Men någon form av "coronapris" till framgångsrika tävlande kommer vi att dela ut.

Vi återkommer med detaljer.

/ Styrelsen

Resultatlista för KM 2019

Resultatlista KM 2019 för Örebro Hundsällskap BK

 

 Lydnadsklasser.

 Startklass;

 1:a Anneli Lundström och Allis

 2:a Åsa Tiderman och Bonnie

 3:a Maarit Huotari och Whilde

 4:a Johanna Muhr och Helija

 5:a Marie-Louise Muhr och Amos

 

  Bruksklasser.

 Lägre spår

 1:a Åsa Tiderman och Bonnie

 Högre spår

1:a Åsa Tiderman och Nellie

 Elit sök

 1:a Björn Rosendahl och Lucke-Luke (Cert)

 

  Rallylydnadklasser

 Nybörjarklass

 1:a Anette Bååth och Frost

 2:a Cecilia Spångberg-Stålblad och Nellie

 Fortsättningsklass

 1:a Maarit Huootari och Whilde

 2:a Marie-Louise Muhr och Amos

 3:a Camilla Hedström och Cosmo

 Avanceradklass

 1:a Anette Bååth och Pippin

 Mästarklass

 1:a Anneli Lundström och Allis

 2:a Anette Bååth och Caspian

 3:a Chatrine Strandli och Evita

 

 HTM

Klass 1

1:a Amanda Rickardsson och Fabbe

 

Freestyle

Klass 1

1:a Amanda Rickardsson och Fabbe

Klass 2

1:a Chatrine Strandli och Evita

2:a Amanda Rickardsson och Fabbe

 

Nose Work

Klass 1

1:a Cecilia Spångberg-Stålblad och My

Barbro Pettersson och Nicki

2:a Cecilia Spångberg-Stålblad och Nellie

3:a Camilla Hedström och Nacton

4:a Amanda Rickardsson och Fabbe

5:a Camilla Hedström och Cosmo

6:a Åsa Tiderman och Nellie

Klass 2

1:a Åsa Tiderman och Nellie

2:a Amanda Rickardsson och Fabbe

3:a Camilla Hedström och Cosmo

 

SM i Nose Work

Anna Hellström 2:a i inomhussök

 

Champion under året;

Anette Stjernqvist och Axel Viltspår

Marie-Louise Muhr och Amos Viltspår

Anneli Lundström och Allis Rallylydnad

Anette Bååth och Caspian Rallylydnad

Resultatlista KM 2018 för Örebro Hundsällskap BK

Lydnadsklasser:

Startklass

1:a Anette Bååth och Pippin

2:a Ida Dahlberg-Andersson och Bamze

Klass 1

1:a Chatrine Strandli och Evita

2:a Anette Stjernqvist och Axel

 

Bruksklasser:

Appellspår

1:a Ida Dahlberg-Andersson och Bamze

2:a Åsa Tiderman och Bonnie

3:a Anette Stjernqvist och Axel

Lägre spår

1:a Chatrine Strandli och Evita

Appellsök

1:a Björn Rosendahl och Lucky-Luke

2:a Gunilla Boerström och Chanti

Lägre sök

1:a Björn Rosendahl och Lucky-Luke

Högre sök

1:a Björn Rosendahl och Lucky-Luke

 

Rallylydnadklasser

Nybörjarklass

1:a Marie-Louise Muhr och Amos

2:a Barbro Pettersson och Nickie

3:a Roksanna och Maya

4:a Barbro Pettersson och Ronja

Fortsättningsklass

1:a Anette Bååth och Pippin

Avanceradklass

1:a Anette Bååth och Pippin

2:a Anette Bååth och Freja

Mästarklass

1:a Chatrine Strandli och Evita

2:a Anneli Lundström och Allis

3:a Anette Bååth och Caspian

4:a Ida Dahlberg-Andersson och Bamze

 

HTM

1:a Chatrine Strandli och Evita

 

Freestyle

1:a Chatrine Strandli och Evita

2:a Amanda Rickardsson och Fabbe

Amanda Rickardsson och Fabbe placerade sig också som 3:a på finalen av Agria Cup på Stora Stockholm.

 

Nose Work

1:a Amanda Rickardsson och Fabbe

Camilla Hedström och Cosmo

2:a Barbro Pettersson och Nickie

Camilla Hedström och Nacton

Anna Hällström och

Cecilia Spångbereg-Stålblad och Nellie

Här finns inkommna resultat för KM 2018 Lista.

Regler KM 2018

Regler Word 

Har du varit ute och tävlat?

 Maila dina resultat till  muhr.jungenas@comhem.se  så skrivs de in och du och din hund deltar automatiskt i kampen om att bli 2018 års Klubbmästare    !!

Alla resultat sammanförs sedan vid årets slut.

Att skriva med i mailet: datum, ditt namn, hundens namn, tävlingsgren, vilken klass och resultat/poäng.

Resultaten skrivs in hund efter hund i förhållande till när de kommer in  och "ordningen" på listan har inget med "ställning/ledning" att göra  !

 

Filarkiv